׀ Index ׀ O nás ׀ Novinky ׀ Naše smečka ׀ Odchovy ׀ Štěňátka ׀ O plemeni ׀ Foto ׀ Kontakt ׀ K.návštěv ׀ Linky ׀
     

ANKETA Č. 1 A 2

Velmi mne potěšilo, že valná většina z Vás klade důraz na to, z jakého chovu štěňátko pochází (Anketa č. 1), jak probíhá jeho socializace a v jakém prostředí vyrůstá. Našlo se sice pár hlasujících, kterým to je jedno nebo dokonce takových, kteří na nějakou socializaci nevěří, ale doufám, že tyto hlasy se zde objevily spíš jako pokus o vtip anebo překlep či špatné pochopení otázky...i když kdoví?? Nerada bych někomu brala jeho názor a zkušenost. Z některých telefonátů, které směřují na naše štěňátka se totiž potvrzuje, že mnoha lidem záleží víc na ceně než na kvalitě, a  kvůli ušetřené tisícikoruně jsou ochotni štěňátko vzít i z opravdu odstrašujících podmínek, bez jakýchkoliv informací od chovatele a o chovateli samotném. Proto se divím, že těch negativních hlasů nebylo mnohem víc. Otázka zní: Co si kdo představuje pod dobrou socializací a vhodnými podmínkami pro zdárný vývoj pejska?? Zřejmě každý něco jiného. A hlavně, každý si asi své štěňátko vybírá jiným způsobem a podle jiných kritérií. Druhá anketa (Anketa č. 2) byla na téma zdraví. Parson Russell teriér není sice plemeno s nějakými výraznými zdravotními obtížemi, ale právě proto, aby se v budoucnu takovým problémům, které trápí některá jiná plemena, předešlo, pár opravdu solidních chovatelů vyšetřuje své chovné jedince na základní dědičná onemocnění. Jsou to především kontroly na luxaci patel, dále pak oční onemocnění a výjimečně i tzv. BAER test na ověření sluchu. Je jistě zbytečné dodávat, že pozitivní jedinci v chovu nemají co dělat, i když občas se nějaký ten postižený jedinec díky tomuto screeningu v chovu najde (jen tam, kde jsou nakloněni vyšetřovat a z pozitivního nálezu vyvozovat důsledky), a proto je tato prevence víc než nutná. Bohužel, jsou chovatelé a chovatelé. Je stále ještě mnoho takových, kteří testování zdraví považují za něco zcela nepotřebného a zbytečného. Někteří snad z důvodu nevědomosti, jiní zase právě proto, že moc dobře vědí, že mají v chovu "jistý" problém a případným vyšetřením by si dělali "špatnou reputaci". To už je na svědomí každého z nich. Co však koupí štěněte od takového chovatele riskuje případný zájemce, nechci ani domyslet. "Slušní" chovatelé si pro své fenky vybírají rovněž zdravotně testované protějšky a velmi dbají i na předky budoucích štěňátek. Dobrý chovatel má ponětí, čím kryje, zná rodokmen i předky svých odchovů a dokáže o nich podat alespoň základní informace. Vyhýbá se úzké příbuzenské plemenitbě, alespoň tam, kde se vyskytly zdravotní problémy a dělá ji pouze tehdy, když zvolené plemeno nemá dostatek nepříbuzných jedinců v chovu, tzn. je málopočetné. To se naštěstí už Parsonů netýká, a proto nic takového není bezpodmínečně nutné. Z tohoto důvodu mně zaráží i těch pár negativních hlasů, které se objevily v této anketě?! Opravdu si takoví lidé chtějí zadělat na problémy anebo berou psa jako spotřební zboží, které se po použití vyhodí??

Shrnutí: Tady se nabízí jedna základní otázka:

Jak poznám opravdu toho "správného chovatele"??

  • Dobrý chovatel jen tolik psů kolik fyzicky i finančně zvládne.
  • Chovné jedince testuje na dědičná onemocnění, postižené jedince vyřazuje z chovu. Neopakuje stále stejná spojení, hlavně ne tam, kde se už vyskytl nějaký problém.
  • Chovatel, který to chce někam dotáhnout, kryje hlavně "pro sebe", ne z důvodu poptávky. Nechává si své odchovy a posunuje svůj chov dál pečlivým výběrem kvalitních krycích psů. Za tímto účelem je ochoten investovat nemalé částky, většinu volného času a ujet mnoho kilometrů, aby dosáhl kýženého výsledku.
  • Štěňátka od dobrého chovatele vyrůstají pokud možno v souznění s celou jeho rodinou, jsou členy rodinného dění, zvyklá na chod a ruch domácnosti a chovatel se jich nezbavuje, nýbrž s velmi těžkým srdcem je prodává novým majitelům. Každá informace o štěňátku ho potěší, nesnaží se zpřetrhat kontakty a vazby s novými majiteli, rád pomůže a poradí. Samozřejmostí je chovatelský servis.
  • Dobrého chovatele poznáte i podle toho, že se nezbavuje starých a již nechovných psů. Ba naopak, takovými se chlubí a cení si jejich zásluh tím, že jim poskytne vhodné podmínky pro příjemné stáří.
  • Abyste dokázali zařadit chovatele do jedné ze dvou kategorií (dobrý, špatný), je potřeba ho i pokud možno navštívit a ověřit si všechno to, co jsem popsala výše. Dobrý chovatel se domluvené návštěvě nebude bránit, ba naopak bude mile potěšen a rád si o všem s vámi popovídá a představí vám všechny své pejsky. Potom už záleží na vás, jaký obrázek si o něm uděláte.
To je jen pár základních bodů, těch kritérií je samozřejmě mnohem víc, ale o tom až někdy jindy.
 
<< zpět
     
׀ Index ׀ O nás ׀ Novinky ׀ Naše smečka ׀ Odchovy ׀ Štěňátka ׀ O plemeni ׀ Foto ׀ Kontakt ׀ K.návštěv ׀ Linky ׀