׀ Index ׀ O nás ׀ Novinky ׀ Naše smečka ׀ Odchovy ׀ Štěňátka ׀ O plemeni ׀ Foto ׀ Kontakt ׀ K.návštěv ׀ Linky ׀
     
 

FILOZOFIE MÉHO CHOVU

 
 
  • K chovu používám jen jedince, kteří splnili má přísná chovná kritéria: zdraví, povahové a pracovní vlastnosti a v neposlední řadě i funkční exteriér. K uchovnění mi nestačí jen jedna obligátní výstava stanovená Klubem chovatelů teriérů, ale za mnohem důležitější považuji všechna dostupná zdravotní vyšetření pro PRT (luxace pately, klinické vyšetření očí, vyšetření sluchu BAER a DNA na primární luxaci oční čočky PLL, pozdní formu ataxie LOA a spinoceleberální ataxii SCA).

  • Pro krytí našich fen vybírám nepříbuzné krycí psy s rodokmeny skládajícími se z kvalitních předků nejlépe pracovních linií, tak aby se co nejvíce zvýšila pravděpodobnost krásných a povahově odpovídajících zdravých odchovů. Víc než výstavní tituly získané od rozhodčích allrounderů mně zajímá samotný funkční exteriér krycího psa, tzn. malá výška, dobrá spodní i horní linie a obejmutelný hrudník, sebevědomá teriérská povaha beze stop po bázlivosti či jiné psychické nevyrovnanosti a zdravotní vyšetření na výše uvedené dědičné choroby. Třešničkou na dortu jsou potom složené pracovní zkoušky (převážně zkoušky z norování) či samotné využití psa v lovecké praxi. Velký důraz kladu i na to, aby zvolený krycí pes nebyl často využívaným plemeníkem a aby každý můj vrh byl jedinečným přínosem pro mne i pro další chov.

  • Spolupracuji i s jinými, zkušenými chovateli PRT, kteří mají podobnou filozofii chovu jako já a mají mi co nabídnout co do zkušeností a znalostí. Takových si vážím a konzultuji s nimi nejrůznější chovatelské záležitosti. Na druhé straně se vyhýbám kontaktu s množiteli a chovateli, kteří své množitelské úmysly schovávají za pozlátka nejrůznějšího druhu. Ať už to jsou velkohubá gesta či jejich domnělá neomylnost. Distancuji se od všech, pro které není pes živým tvorem se svými potřebami, ale pouze nástrojem k seberealizaci, zvyšování si sebevědomí, získání peněz či úspěchu!

 
  text (c) Leona Urbanová  
     
  << zpět  
     
׀ Index ׀ O nás ׀ Novinky ׀ Naše smečka ׀ Odchovy ׀ Štěňátka ׀ O plemeni ׀ Foto ׀ Kontakt ׀ K.návštěv ׀ Linky ׀