׀ Index ׀ O nás ׀ Novinky ׀ Naše smečka ׀ Odchovy ׀ Štěňátka ׀ O plemeni ׀ Foto ׀ Kontakt ׀ K.návštěv ׀ Linky ׀
       
   

CO JE TO LEGG CALVÉ PERTHESOVA CHOROBA?

 
       
P(J)RT zdraví


Proslov

Luxace pately

Legg Calvé Perthes

Oční choroby

Dědičná hluchota

 

 

Legg Calvé Perthes nebo-li Aseptická nekróza kyčelního kloubu se objevuje u velmi mladých jedinců ve věku 5 - 7 měsíců a začíná nejprve občasným kulháním na některou nebo obě pánevní končetiny, jejím odlehčováním, nadzvedáváním a později i bolestivostí při pohmatu v tříslech a pánevní oblasti či při natažení končetiny. Mnoho majitelů si může počátek choroby splést s tzv. "růstovými bolestmi".

Podstata onemocnění spočívá ve špatné výživě kloubní hlavice, jejím nedokrvení a postupném odumírání. Hlavice ztrácí chrupavku a "živá" kost se následně začne třít o kloubní jamku, což psovi způsobuje velké bolesti se špatnou hybností pánevních končetin a postupnou atrofií svalů. Typická je kolébavá chůze, poskakování o třech, těžké vstávání z lehu, brzká unavitelnost psa a celkové problémy s pohybem.

I když u této choroby nebyla zatím jednoznačně prokázána dědičnost a má se zato, že nemoc může způsobit i úraz nebo plísně, měli by být postižení jedinci vyřazeni z chovu pro její závažnost a nemožnost toto prokázat. Jako možný způsob dědičnosti se předpokládá polygenní dědičnost. Onemocnění lze diagnostikovat specializovaným RTG snímkováním v různých polohách psa a jediný způsob léčby spočívá v resekci (odřezání) kloubní hlavice, vytvoření pakloubu a následné rehabilitaci psa, který se musí naučit pohybovat i bez svého původního kloubu. Prognóza po operaci je velmi dobrá, i když nemocný pes se nesmí přetěžovat, nesmí vrcholově sportovat a vykonávat určité činnosti jako pes zdravý. Výborným sportem pro takto postiženého psa je plavání.

text (c) Leona Urbanová

 
       
    << zpět  
       
׀ Index ׀ O nás ׀ Novinky ׀ Naše smečka ׀ Odchovy ׀ Štěňátka ׀ O plemeni ׀ Foto ׀ Kontakt ׀ K.návštěv ׀ Linky ׀