׀ Index ׀ O nás ׀ Novinky ׀ Naše smečka ׀ Odchovy ׀ Štěňátka ׀ O plemeni ׀ Foto ׀ Kontakt ׀ K.návštěv ׀ Linky ׀
       
   

PROČ VYŠETŘOVAT NA DĚDIČNÉ OČNÍ VADY?

 
       
P(J)RT zdraví


Proslov

Luxace pately

Legg Calvé Perthes

Oční choroby

Dědičná hluchota
 

Dědičné oční vady se vyskytují u každého psího plemene i u kříženců. Psovi značně znepříjemňují život, některé vedou k slepotě anebo vyžadují operaci. Bohužel některé vady se projevují až ve věku, kdy má už pes potomstvo - přibližně ve 4-5 letech, ale i později. U russell teriérů se tyto vady vyskytují vzácně, přesto je potřebné chovné jedince preventivně vyšetřovat.

U teriérů patří k nejčastějším onemocněním:

  • Luxace oční čočky

    Jde o akutní stav, pes má bolesti, vyžaduje operaci, při které se vybere buď celé oko, anebo jen čočka. Stav je způsobený oslabením nebo přetrhnutím vazů, které drží čočku na místě. V roce 2009 byla nalezena mutace genu, která způsobuje toto onemocnění. Nově se tedy dá u psů plemene Parson Russell teriér podstoupit genetické vyšetření, které se provádí ze stěru ústní (bukální) sliznice, více "zde".

  • Katarakta

    Oční čočka se stane neprůhlednou (zakalí se). Je možné ji operativně odstranit nebo nahradit čočkou umělou. Na toto onemocnění zatím neexistuje u Parson Russell teriérů žádný relevantní genetický test.

  • PRA

    Progressive retinal atrophy - progresivní atrofie sítnice. V postižené sítnici se zmenšuje počet nervových zakončení a tím se snižuje funkce oka. Sítnice slábne. Projevy - pes se "bojí tmy", má problémy při chůzi dolů po schodech. Onemocnění není možné vyléčit, má postupující charakter. V raném stádiu často nejsou příznaky nijak výrazné, odhalit PRA může pouze specializované vyšetření. Genetický test u plemene Parson Russell teriér zatím neexistuje.

Psi postižení dědičnými očními onemocněními do chovu nepatří (s výjimkou chorob, u kterých existuje genetické vyšetření, na jehož základě se dají vybírat chovné páry tak, aby se nenarodili postižení jedinci)! Pokud se na už chovně využitém psu vada projeví, je potřebné toto oznámit klubu a udělat jistá chovatelská opatření. Některé oční vady se dají objevit jen specializovaným vyšetřením. Průměrně využívaní chovní psi by se měli vyšetřovat alespoň 1 x za 3 roky, hojně využívaní krycí psi každých 12 měsíců. Pokud je pes v 8 letech věku otestovaný s negativním výsledkem, je velmi pravděpodobné, že tento stav se (vlivem genetické predispozice) už nezmění.

text (c) Bibiána Košáriová

 
    Uveřejněné se souhlasem autorky  
       
    << zpět  
       
׀ Index ׀ O nás ׀ Novinky ׀ Naše smečka ׀ Odchovy ׀ Štěňátka ׀ O plemeni ׀ Foto ׀ Kontakt ׀ K.návštěv ׀ Linky ׀